Instalacja odgromowa obiektów przemysłowych

Zagadnienie instalacji odgromowych na obiektach przemysłowych i handlowych stawia przed projektantami i wykonawcami co raz to nowe wyzwania, a zaostrzanie się przepisów wpływa na wprowadzanie nowych rozwiązań, które mają służyć ochronie zarówno życia ludzkiego, mienia, jak i skutków wywołanych przez wyładowania atmosferyczne.

Nieustannie rozwijające się technologie wpływają na znaczny wzrost liczby kosztownych urządzeń zarówno wewnątrz (sprzęty teleinformatyczne, rozdzielnie itp.) jak i na zewnątrz budynków. Obiekty przemysłowe i handlowe charakteryzują się dużą, płaską powierzchnią z licznymi urządzeniami na dachu, np. centralne i kanały wentylacyjne, klimatyzatory, baterie fotowoltaiczne czy anteny.

Ideą skutecznej ochrony odgromowej jest zredukowanie ryzyka dla danego obiektu do poziomu tolerowanego.

Alt

Możliwe konsekwencje wywołane brakiem niezbędnych środków ochrony:

Alt

Projekt instalacji odgromowej

Aby poprawie zaprojektować instalację odgromową należy zacząć od analizy ryzyka zgodnie z wytycznymi określonymi w obowiązującej normie PN-EN 62305-2:2012. Właściwa ocena ryzyka pozwala określić poziom ochrony danego obiektu, który umożliwi zaprojektowanie instalacji odgromowej i uziemiającej.

W zależności od przyjętego poziomu ochrony można określić wymaganą ilość zwodów odprowadzających oraz zagęszczenie zwodów poziomych. W celu właściwego zabezpieczenia dachu należy zastosować metodę oczkową, metodę kątów ochronnych lub toczącej się kuli.

Poziom ochrony

Promień toczącej się kuli [m]

Wymiary oczka [m]

Maksymalna odległość między zwodami odprowadzającymi [m]

I

20

5x5

5

II

30

10x10

10

III

45

15x15

15

IV

60

20x20

20

Maszty odgromowe

Ustawienie masztów odgromowych to najczęściej wybierana metoda zabezpieczenia urządzeń znajdujących się na dachu. W celu określenia wysokości i rozmieszczenia masztów konieczne jest obliczenie kątów ochronnych, strefy chronionej oraz odległości separacyjnej dla urządzeń na dachu.
Alt
Alt
Alt

Alternatywą dla masztów odgromowych są drążki izolacyjne wykonane z włókna szklanego. Zaletą zastosowania drążków jest niewątpliwie zdecydowanie mniejszy ciężar oraz gabaryty w porównaniu do masztów z podstawą betonową. Szeroki wybór uchwytów pozwala zamocować drążki do konstrukcji lub obudowy urządzenia, a także do rur o dowolnej średnicy.

Alt
Alt
Alt

Zwody poziome

Powierzchnie dachów obiektów przemysłowych na ogół pokryte są papą termozgrzewalną, membraną lub blachą. Do montażu zwodów poziomych można zastosować system naciągów, podpory betonowe z podstawą plastikową (tzw. Betoniki) lub uchwyty do blachy.
Alt
Alt
Alt
Alt

Na obiektach przemysłowych zaleca się stosowanie uchwytów i złączy ze stali nierdzewnej, które w połączeniu z drutem aluminiowym zapewnią skuteczność instalacji na wiele lat. Instalacja odgromowa z użyciem uchwytów ocynkowanych będzie niewiele tańsza, ale w perspektywie lat z pewnością okaże się bardziej podatna na korozję.

Zwody odprowadzające

W zależności od technologii w jakiej wykonany jest budynek jest kilka możliwości odprowadzenia prądu piorunowego do ziemi. Obiekty przemysłowe i handlowe często wznoszone są na konstrukcji stalowej, którą można wykorzystać jako zwody odprowadzające. Dobrze uziemione słupy konstrukcji pozwalają uniknąć wykonywania dodatkowego uziemienia, zapewniając swobodny przepływ prądu.

Na budynkach murowanych wznoszonych metodą tradycyjną, zwody odprowadzające montuje się do ściany na uchwytach wkręcanych, do spustów rynnowych na nierdzewnych obejmach lub stosując naciągi. Można również zamocować zwody odprowadzające pod elewacją, stosując dedykowany drut aluminiowy w polwinicie. Dzięki sztywnej izolacji drut ten jest bardzo plastyczny i daje zdecydowanie więcej możliwości niż stosowanie rur ochronnych. Warto również wspomnieć, że dzięki swoim właściwościom drut ten nie wymaga użycia prościarki, dlatego montażu jest nieporównywalny z montażem drutu w rurach ochronnych.

Alt
Alt
Alt

Do wykonanych przez nas instalacji odgromowych dostarczamy protokół odbioru, w skład którego wchodzą:

 

Na nasze prace udzielamy 5-letniej gwarancji